DENİZE DOĞRU SOL KOLDA SALÂH BİRSEL SOKAĞI GİRİŞİ


Erkan Karakiraz

yan yanalıklar umuyorum. sımsıkı karşı sarılmalar. tokatlarıma anlayış saçlarını şiddetle şehvetle çekmeme nezaket ve incelik umuyorum. ömrümü ummakla tüketiyorum. ömrümü tüketmekte pek ustayım. salâh’ın ikinci inceltmesi eksik tabelada. salâh gözyaşı dökerdi görse. sağ kolda birkaç sokak daha insan kusuyor. sağ kolda dehlizler kestirme olmayan kestirmeler uzayıp giden hırçınlıklar çoğalıyor. film başlıyor. yabancılaştırmalarla karşılaşacaksınız. herhangi bir kareden yüzümü gösterebilirim. çığlık atmayınız.

neyse ki yormuyorsunuz faytonlarınızda atlarınızı artık. bakın salâh’ın tebessümü olurdunuz duysa. yaşamın döngüsü omuzlarından düşüp duruyor yine de ağ ana’nın. umay evlat veriyor emziriyor alt değiştiriyor yaratıp duruyor. ara sıra fal bakıyor. ben ummaya devam. başımı yukarıya en yukarıya çevirsem gök kasım. aylardan kasım. gök ışıklı yağmur grisi. en azından gökte buluyorum umduğumu. şemsiyesizliğime çiselemeler. ürpermelerime şimşekler gök gürlemeleri. yüzüme uzun uzun bakabilirsiniz. tahrik olmaktan mahcubiyet duymayınız.

tutarsızlıklar umuyorum. elimle koymuş gibi. her yanım tutarsızlık. salâh patlatıverirdi kahkahayı rast gelse. fakat yer ana’nın rahmi kaygılı. benimse ellerimde cahil cesareti. sesimde heyecan. sesimde boş özgüven. kafesinden salıverilmiş aşk. sesimde ruhi su. sultan suyu. yüzümü geceden darhan hatun yıkamış arındıramamış kötülüklerinizden. kendimi yollarda sürüklenen rüzgâr çalısı gibi hissediyorum. içimde bahar yıldızı, kuduzotu. bana her yerde rastlayabilirsiniz. ürkmeyiniz.

oradasınız kanıtlanamaz biçimde. kurguda kendi kendinizi atıyorsunuz. yapayalnızmışım gibi bir fotoğraf. ışıl ışıl aydınlık lacivert somurtan. ulu ana veriyor her şeyin adını. kavrulmuş leblebi kokusu sızıyor buruk neşeme. vapura doğru seğirten iki deliden biri benim açılış jeneriğinde. salâh’ın kazağını jale hanım mı örmüş acaba? üstümde kör eden beyazlıkta ütüsüz bir gömlek. üstümde necatigil mitologyasından ödünç altı çizili birkaç soru. suskunluklarla yanıtlanmış ummalar sürüyor. burada bir yerde film alev alıyor. nefretinizi kusacak hedef bulamadığınızda yüzüme nişan alabilirsiniz. çekinmeyiniz.

hal anası şaşkın bütün bu olup bitene. aldatmaya hileye yakıcılığa şehvete. cadde nemli soğuk şaman çadırı. cadde uzun bitimsiz. çadırın dışına dışına ya ülgen’den türeyenler ya devrimciler bazen nihilist anarşist kahkahalar üşüşüyor. filmin sonu belirsiz. ben şiir ummaktan bitap. ummalarımın elinden su içiyorum kana kana. yurdunuz faşizan kovuğu yurdunuz buyurgan yurdunuz regl sancısı. ben cerahat. ben göklerden inen. ben öte yakadan ziyaretinize gelen uzaylı güzel yüzlü çocuk. sanırsınız bond. james bond. ateşim harlı. gömleğim ellerim kalbim kirli. en sevdiğim kafka çevirmeni yine de kâmuran şipal. bakışlarım kabuğum organım sert. hazır değilseniz yaklaşmayınız.