Editör Periden…

Editör Periden…

PERİDYA kanatlarını edebiyat rüzgarına açtı.

Artık edebiyatın; şiirin öyküyle kavuştuğu; denemenin söyleşiyle sarındığı; aforizmanın mizahla saçıldığı temalı bir E-dergisi var.

Öncelikle Peridya’nın adını kulağına nasıl fısıldadığımızı fısıldayayım sizlere. Derginin adı, peri ve diyarı sözcüklerinin ünlü ünsüz düşmeleri ve şairler ile yazarların ilham perileri kültü teleklerinin birbirine geçmesiyle sözlükte var oldu.

Derginin her sayısında farklı bir temayla yol alacağız. İlk sayımız, mart ayının kadın gücüyle, alanda daraltılıp içerikte sonsuz açıldı. Yani kadın başlığı verip bırakmak istemedik. Pek üzerine gidilmemiş bir konunun eşiğinde biriktik. Türk Mitolojisinde kadına ve kadın tanrıçaların eteklerine eğildik.

Peridya yola “Edebiyatın ilham periliği” mottosuyla çıktı. Yazarların en uçsuz kalem denemelerini bulacağınız, satırların zihninde gezeceğiniz, okumayı bitirdiğiniz her yazarla hayal sınıfına başlayacağınız, belleğinizde sandıklar dolusu ufukla ayrılacağınız bir dergi hazırladık sizlere.

Peridya’nın ilk teşekkürü logosunu ve kapağını tasarlayan sınırın ötesindeki yaratıcı kalem Hasan Karaca’ya gitsin. Dergiyi soyut halden alıp ona renk ve yüz verdi.

Derginin teşekkür listesi ve yaratıcı ekibi hayli geniş iç sayfalarda hepsini teker teker bulacak, okuyacak ve artacaksınız.

Şimdilik kendi küçük rüyalarımdan birini daha görmeye başlamanın tabir kitabıyla geri çekilip sizi Peridya’yla ve yazarlarıyla baş başa bırakayım…

Gülçin SAHİLLİ